• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
       
   
      Zamanın da kuralları var, oynarken uyman gereken.

                                             Ahmet Dağ                                  

GERÇEK - PEREST


 

GERÇEK – PEREST

Muhasib Bey elindeki kitabı bırakıp, kalkıp gitmeseydi böyle olur muydu? Beyazıt meydanında elinde bir kâğıt,  yazdıklarını bağıra bağıra gelene geçene okur muydu?

Kalkın… Okumayın…  Merak etmeyin…  Bırakın…

 Okumak sizi hayalperest yapar. Aman siz onu bırakın, gerçek- perest olun. İçinizde beslediğiniz, okuyup büyüttüğünüz bu varlık, aslında vahşi bir ‘Gerçek’ katilidir.  Kelime avlarıyla gerçeği bulur ve ilk olarak hakikati inanmazlıklarla silikleştirir. Sesinizi duyurmak istediğinizde,  ağızını kapar. Siz, onu sadece çok konuşuyorsunuz diye susturduğunu düşünürsünüz.  Gerçekten de, gerçekler çok konuşuyordur. Oysaki hayalin eli, gerçeği nefessiz bırakmak içindir. 

Saatlerce okumak! Vah, vah…

Okumak,   harflerin beyaza bıraktığı izleri sahte bir heyecanla takip etmektir. Gözlerinizin yanılgılarını,  ustaca yüreklerinize yansıtabilme işidir. Yazmak ise,  boş vadilere hayal tohumları bıraktırabilmektir. Zamanla filizlenir bu tohumlar, sonra gerçeğin rengi atar. Silik, soluk bir maviye döner.  Siz yine de bu maviyi gökyüzüne benzetirsiniz. Açık mavi, bulutsuz,  gerçek bir gökyüzüne,  bulabildiğiniz sadece budur.  Elinizde kalan yukarıya bakabilme, gerçeğidir.

Geceleri saatlerce okumak!

Her gece olmayan sayfalar da olamayan yazıları okursunuz. Saman rengi kâğıtlarda sabah unuttuğunuz gerçekler yazıyordur.  Her şey gündüz düşlerinizi unutmanız içindir; süslü kapaklar, parlak kâğıtlar, büyük denen yazarlardan büyük laflar. Her şey unutmak, unutturmak içindir, hayalin gerçeğini.

Size düz, engelsiz bir yolda kenar da köşede kalmış, bir çöp yığınında gizlenmiş muz kabuğuna bastırabilmektir, gerçek. Altınızdan kayan, zemin değildir. Siz ne sanırsanız odur, gerçek.

İşte şimdi kalkın! Okuyun, kendi gerçeklerinizle okuyun, gerçekten gerçeklerin farkını anlamak için okuyum. Masanızda, bilgisayarınızda okuyun. Dergilerden, kitaplardan okuyum. Sizi götürdüğü hayal dünyasında ki, gerçekleri okuyun. Otobüste, parkta, evde, işyerinde nerede bulursanız orada okuyun, elinizdeki sayfaları aklınıza dizin, ama yazarın sırasına göre değil, kendi sıranıza göre, baştan yazın, baştan okuyun. Tekrar okuyun.

Kalkmayın… Okuyun… Merak edin… Bırakmayın.

Okumak sizi seçtiğiniz kişi yapar.

Ahmet DAĞ

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Takvim
Hava Durumu